nck rozbudowa wizualizacja 1Gmina i Miasto Nisko prowadzi działania zmierzające do rozbudowy i modernizacji budynku Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w 2017 roku.

Gmina Nisko razem ze Stalową Wolą i Pysznicą podpisała umowę partnerską, w ramach której realizowany będzie wspólny projekt pn. "Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola". Gminy dzięki temu mają większe szanse na pozyskanie dofinansowania z RPO WP na lata 2014-2020 (działanie 4.4 Kultura). W ramach projektu Nisko chce zrealizować przebudowę i rozbudowę budynku Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia. Wartość tego zadania dla Niska to według kosztorysu blisko 6,5 miliona złotych. Wnioskowane dofinansowanie dla Niska to około 2 miliony złotych. Wkład własny gminy wyniesie 4,5 miliona złotych.

nck rozbudowa wizualizacja 2W zakres inwestycji wchodzi budowa nowej części obiektu od strony północno – zachodniej budynku, przebudowa i remont istniejącego wnętrza budynku oraz budowa parkingu, a także nowe zagospodarowanie działki wokół budynku.

NCK „Sokół” mieści się w budynku wybudowanym w 1904 roku. W przeszłości budynek był siedzibą niżańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które prowadziło ożywioną działalność. W latach późniejszych budynek pełnił funkcję kina. Obecnie w budynku znajduje się Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, które jest jedyną instytucją kultury na terenie Gminy i Miasta Nisko. W przestarzałym budynku znajduje się sala kinowa z niewielką sceną, dwa hole i kilka pomieszczeń biurowych.

nck rozbudowa wizualizacja 3Ze względu na ograniczenia lokalowe większość zajęć prowadzona jest w PSP nr 1. Sala gimnastyczna wspomnianej szkoły wypożyczana jest przez NCK od poniedziałku do piątku. W sali gimnastycznej prowadzone są zajęcia taneczne (obecnie istnieje 5 grup, ok 130 uczestników), sekcja mażoretek (obecnie 4 grupy, ok 60 uczestników).  Także zajęcia plastyczne (sekcja ogniska plastycznego, grafika, zajęcia plastyczno – manualne, ok 30 uczestników) prowadzone są w starym budynku mieszczącym się na ul. 3 Maja. Pozostałe zajęcia (wokalne, instrumentalne, nauka gry na instrumentach, kursy językowe, próby teatru oraz wystawy) odbywają się w budynku NCK.

Obecnie NCK nie posiada pracowni muzycznej, fotograficznej, wokalnej, plastycznej oraz sal baletowo – tanecznej i chóralnej. Brakuje także sali multimedialnej (konferencyjnej). Sala kinowa pełniąca funkcję także sali widowiskowej nie posiada zaplecza technicznego, magazynowego  oraz żadnej garderoby. Zarówno scena jak i sala widowiskowa wymaga gruntownego remontu. Obecnie budynek nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz brakuje miejsc parkingowych.

– Jest wstydem, bo tak to należy ująć, żeby miasto powiatowe miało tylko salę kinową. To jest żadna baza kulturalna. Stąd za punkt honoru stawiamy sobie rozbudowę NCK-u, by dać wreszcie mieszkańcom godziwe warunki do krzewienia kultury. Na to zadanie mamy zabezpieczone środki. Przygotowania trwały dość długo z uwagi na to, że budynek NCK jest chronionym zabytkiem. Mamy już wszystkie zgody, mamy wykupiony teren, dokumentacja jest gotowa, są środki, będziemy realizować to zadanie – informuje Julian Ozimek, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Projekt rozbudowy jest ciekawy pod względem architektonicznym. Odnowiona elewacja starej części budynku wzbogacona będzie o płaskorzeźby muz. W nowej części elementem dominującym będzie szkło natomiast elementem łączącym starą i nową część będą elementy czerwonej cegły.

nck rozbudowa wizualizacja 4Rozbudowa i modernizacja budynku NCK jest obecnie niezbędna. Powstanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności  pozwoli rozszerzyć  działalność kulturalno – edukacyjną o nowe formy zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracownia muzyczna pozwoli na rozwój działalności muzycznej, wokalnej i chóralnej. Pracownia fotograficzna pozwoli stworzyć klub fotografika oraz umożliwi prowadzenie warsztatów fotografii. Sala taneczna z niezbędnym profesjonalnym wyposażeniem pozwoli prowadzić zajęcia w budynku NCK, a także poszerzyć ofertę o zajęcia baletowe, taniec towarzyski i zajęcia korekcyjno – rekreacyjne. W pracowni plastycznej odbywać się będą zajęcia podzielone na sekcje (grafika, rysunek i malarstwo, pracownia lalek, klub rękodzieła).  Nowa sala multimedialna pozwoli na organizowanie konferencji, wykładów, szkoleń itp. Projekt zakłada utworzenie foyer, które zaadoptowane będzie na cele wystawiennicze (wystawy cykliczne i jednorazowe prezentujące zarówno artystów profesjonalnych jak i amatorów). Zabytkowy charakter budynku podkreśli stała wystawa archiwalnych dokumentów, fotografii oraz innych pamiątek związanych z działalnością Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Powiększenie sceny i  modernizacja sali widowiskowej oraz wyposażenie jej w nowoczesne oświetlenie, nagłośnienie, kurtynę, mechanizmy do scenografii oraz zaplecze magazynowo – garderobiane, umożliwią nie tylko kultywowanie tradycji teatralnych, ale także na zapraszanie profesjonalnych teatrów i muzyków.

nck rozbudowa wizualizacja 5rojekt rozbudowy pozwoli wyeliminować bariery architektoniczne uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do kultury (podjazd, wydzielone miejsce parkingowe, toaleta dla niepełnosprawnych).

Rozbudowa obiektu wpłynie także na podniesienie atrakcyjności turystycznej. Teren i plac obok budynku będzie wyposażony w elementy małej architektury, elewacja będzie podświetlona, powstanie parking z 25 miejscami.

Rozpoczęcie przebudowy NCK-u planowane jest na 2017 rok. Zakończenie w 2018.