dsc09035W piątkowy wieczór 18 maja 2018 r., Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Nisku na Podwolinie gościł trzech sławnych fizyków. Byli nimi Maria Skłodowska – Curie, Mikołaj Kopernik i Albert Einstein.

Poprowadzili oni zorganizowany przez nauczycielkę fizyki p. Aleksandrę Jackowicz i członków Klubu Młodego Odkrywcy „Mały fizyk” pierwszą „Noc z fizyką”.

KMO „Mały fizyk”, działający przy Gimnazjum nr 1 w Nisku, którego opiekunem jest p. Aleksandra Jackowicz, realizuje kolejny projekt pn. „Mały fizyk eksperymentuje”, przy wsparciu finansowym Gminy i Miasta Nisko.

Na wstępie wydarzenia głos zabrała p. dyrektor Malgorzata Tabian oraz najstarszy z zaproszonych gości – polski astronom Mikolaj Kopernik.

Wszyscy, którzy przybyli na to niecodzienne wydarzenie zatańczyli belgijkę. Po tym jakże emocjonującym tańcu, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nisku wykonali doświadczenia.

Każdy, począwszy od najmłodszych przedszkolaków, a skończywszy na rodzicach i nauczycielach, mógł znaleźć tam coś dla siebie.

Do zaobserwowania były przeróżne doświadczenia fizyczne, chemiczne i biologiczne. Najchętniej podziwiano: „płonącą dłoń”, „pastę dla słonia”, „mleczne obrazy”, „lewitujące baloniki”, „lokomotywę” oraz doświadczenia z suchym lodem. Każdy mógł także zbudować obwód elektryczny i zabawić się w „małego elektryka”. Nie mogło zabraknąć oczywiście, budzącej zainteresowania wśród najmłodszych uczestników „cieczy nienewtonoskiej”.

Kolejnym punktem „Nocy z fizyką” był turniej poprowadzony przez gimnazjalistów, gdzie głos w najtrudniejszych pytaniach zabierali „eksperci”: Maria Skłodowska – Curie, Mikołaj Kopernik i Albert Einstein. W konkurencjach zmagały się cztery drużyny, które odpowiadały na pytania związane ze światem przyrody. Po wyłonieniu najlepszej drużyny, chętni, podzieleni na grupy, zespołowo budowali rakietę, w której pod symbolem jajka wysyłali życie na Marsa.

To zadanie liczyło się także jako konkurencja, gdzie grupa, która skonstruowała model rakiety tak, aby jajko nie zbiło się, oczywiście wygrywała.

Ostatnim punktem tego naukowego spotakania był seans filmu „Apollo 13”. Podczas projekcji filmu harcerze rozdawali pyszne pierniki, z których słynie Toruń – rodzinne miasto Mikołaja Kopernika. W późnych godzinach wieczornych, każdy pod opieką swoich rodziców wrócił do domu.

Takie wydarzena jak „Noc z fizyką” są wspaniałą okazją dla dzici i młodzieży, którzy w przyjemny, a czasem nawet zabawny sposób mogą pogłębić swoją wiedzę lub nawet „zakochać się” w fizyce, czy innych przedmiotach przyrodniczych. Również i gimnazjaliści poprzez takie przedsięwzięcia, uczą się min. pracy z młodszymi.

Mamy nadzieję, powtarzając słowa pani dyrektor Małgorzaty Tabian, że „ta pierwsza noc z fizyką nie będzie ostatnią”.

Opiekun KMO „Mały fizyk”

mgr Aleksandra Jackowicz

dsc09015dsc09016dsc09026dsc09070dsc09103dsc09118dsc09134dsc09173dsc09213dsc09217dsc09282