festiwal lowiecki4 sierpnia 2019 r., w Parku Miejskim w Nisku odbyła się III edycja imprezy pn. „Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej”.  Przedsięwzięcie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dzięki czemu na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych przez Gminę i Miasto Nisko  oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

W tegoroczną imprezę zaangażował się także Powiat Niżański, PZŁ Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu oraz Koło Łowieckie „Bażant” Nisko, Koło Łowieckie „Cietrzew” Jastkowice, Koło Łowieckie „Gawra” Rudnik, Koło Łowieckie „Głuszec” Tarnobrzeg, Koło Łowieckie „Knieja” Stalowa Wola, Koło Łowieckie „Nadwiślańskie” Radomyśl n/ Sanem, Koło Łowieckie „Sygnał” Nisko, Koło Łowieckie „Jeleń” Jeżowe, Nadleśnictwa Rudnik i Rozwadów.  

Impreza rozpoczęła się od prezentacji sztandarów kół łowieckich zaproszonych na uroczystość, a prezentacji tej dokonał p. Sławomir Lubera – współorganizator tego wydarzenia. Następnie głos zabrali Burmistrz Gminy i Miasta Nisko – p. Waldemar Ślusarczyk oraz Wiceminister Sprawiedliwości – p. Marcin Warchoł, którzy podziękowali kołom łowieckim, przedstawicielom Lasów Państwowych i osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Do podziękowań dołączył także Starosta Niżański – Robert Bednarz, który wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym myśliwym z terenu Powiatu Niżańskiego. Ostatnim punktem części oficjalnej było wręczenie odznaczeń nadanych przez Polski Związek Łowiecki dla zasłużonych myśliwych. W części artystycznej na scenie wystąpiła Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei” z Zamościa, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, Zespół Sygnalistów „Raróg” z ZO PZŁ w Tarnobrzegu pod kierownictwem p. Teresy Sibigi, Zespół „Nemrod” z ZO PZŁ w Poznaniu oraz „Chór Echo” Klubu Seniora w Nisku.  Dopełnieniem koncertów była inscenizacja przygotowana przez Jarosława Luberę i Jacka Komudę pn. „Na łowy – XVII wiek”. Ponadto przed sceną zaprezentowany został pokaz ptaków drapieżnych przygotowany przez sokolników z Zamościa. Dla miłośników psów  myśliwskich zorganizowany został pokaz najpopularniejszych ras, a ich prezentacji dokonał Marek Zdeb z ZO PZŁ w Rzeszowie. Nie zabrakło także atrakcji dla smakoszy. Wyjątkowe potrawy z dziczyzny:  carpaccio i tatar z sarny,  przypadły do gustu niżańskiej publiczności. Z pewnością to nie tylko kwestia smaku.  Prestiżu kulinarnego całej akcji dodał fakt, że dania z dziczyzny przyrządził finalista programu Masterchef – Mariusz Szwed. Prezentacje na scenie zakończyły „Jesienne echa kniei” w wykonaniu wabiarzy i sygnalistów.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, obozowisko konne, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością pochodzącą z Puszczy Sandomierskiej, lasów lipskich i janowskich, Roztocza i Wyżyny Sandomierskiej, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami,  zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy przygotowane przez stoiska Lasów Państwowych, Kół Łowieckich oraz Klubu Dian Wadera, a także wesołe miasteczko i malowanie buziek.

Tegoroczny Festiwal poprowadzili Ania i Michał Tarnawscy. 

NCK "Sokół"

Galeria zdjeć