raclawice zpitZespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich w dniach od 5 do 8 sierpnia 2019 roku przebywał w Pradze na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „PRAGUE FEST”. Zespół w 46-osobowym składzie został zakwaterowany w TOP Hotel Praga.

Festiwal rozpoczął się barwnym korowodem ulicami Nowego Miasta, który dotarł na Plac Wacława w centrum Pragi. Zespół „Racławice” swoimi barwnymi strojami i tańcami narodowymi zwracał na siebie uwagę i wzbudzał aplauz wśród publiczności, która była pod wielkim wrażeniem krakowiaka, zatańczonego przez młodszą grupę Zespołu i kujawiaka z oberkiem. Oba układy taneczne zaprezentowała grupa młodzieżowa. Drugi koncert odbył się w sali widowiskowej Hotelu Amarislis. Organizatorzy zapewnili również zwiedzanie pięknej Pragi, w tym rejs statkiem po Wełtawie i spacer, na trasie którego zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta z Ratuszem Staromiejskim, żydowski Józefów i Most Karola. W kolejnym dniu festiwalowym Zespół „Racławice” udał się na objazdową wycieczkę po Czeskim Krasie i Krivoklatsku z przystankami u bram i na dziedzińcach średniowiecznych zamków: Karlstejn i Krivoklat. Dużą atrakcją była „Złota Praga wieczorową porą”, przejazd metrem do centrum i spacer po lewobrzeżnej dzielnicy Pragi u stóp wzgórza zamkowego i Hradczany. Racławianie zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie u publiczności i organizatorów.

W drodze do Pragi również nie zabrakło atrakcji turystycznych. Zespół „Racławice” zatrzymał się w dawnej stolicy Moraw i zwiedził najciekawsze obiekty w Ołomuńcu, w tym barokowe fontanny, Katedrę św. Wacława, Biały Ratusz i podziwiał Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, tzw. kolumnę morową. Natomiast w drodze powrotnej w Morawskim Krasie eksplorował Jaskinię „Balcarkę”.

Wszyscy uczestnicy wrócili szczęśliwi i zadowoleni z przebiegu wyjazdu, pełni wrażeń, pozytywnych emocji, zarówno festiwalowych i turystycznych.

ZPiT Racławice