osadnictwo wyklad park 2W ubiegły piątek, 18 września 2020 r., odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu spotkań historycznych „Wieki niezupełnie ciemne”, realizowanego przez Niżańskie Centrum Historii i Tradycji. Wykład pod nazwą „Rozwój osadnictwa na Ziemi Niżańskiej” wygłosili Jacek Siembida i Tomasz Sudoł.

Zanim nasi prelegenci przejęli mikrofon, na scenie pojawił się młody artysta Franciszek Żbik, który opowiedział o swojej pasji, polegającej na odtwarzaniu figur prehistorycznych zwierząt oraz zwięźle przedstawił gatunki zwierząt, które stały się dla niego inspiracją. Potem nastąpił wykład właściwy. Zebrani słuchali i oglądali prezentacje ubarwiające opowieści. Wszystko to działo się w Parku Miejskim w Nisku. Gdy zapadł zmrok zrobiło się chłodno lecz dla niepowtarzalnego klimatu warto było tam być. Materiały do wykładów zostały zebrane i wydane drukiem, w formie pierwszego „Niżańskiego Zeszytu Historycznego”. Zainteresowanych tematyką początków osadnictwa na naszym terenie zapraszamy do NCHiT. 

Karolina Kutyła

osadnictwo wyklad park 1osadnictwo wyklad park 3osadnictwo wyklad park 4osadnictwo wyklad park 5osadnictwo wyklad park 6osadnictwo wyklad park 7osadnictwo wyklad park 8osadnictwo wyklad park 9osadnictwo wyklad park 10osadnictwo wyklad park 11osadnictwo wyklad park 12