MemoriałDnia 25 września 2021 r. w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nisku odbył się IV Memoriał w Piłce Siatkowej Pamięci Bogdana Tofilskiego, zmarłego w lutym 2015 r. Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Nisku. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wiceminister Sprawiedliwości dr. hab. Marcin Warchoł, który zaszczycił swoją obecnością uczestników turnieju.

Na zaproszenie organizatorów memoriału: Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka, Radnego Powiatu Niżańskiego Andrzeja Tofilskiego oraz Klubu Sportowego Orkan Nisko, reprezentowanego przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Nisku Adama Madeja odpowiedziało blisko 100 zawodników.

Turniejowe zmagania obserwowali m.in: Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowa Dęba Radosław Korzeniewicz, członek Zarządu Powiatu Niżańskiego i Wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Karol Wołoszyn, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marcin Folta, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marek Pachla oraz Radni Rady Miejskiej Marek Beer i Andrzej Sądej. W wydarzeniu wzięła udział rodzina śp. Bogdana: żona Irena Tofilska, syn Hubert z żoną oraz syn Bartosz.

Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek, na grobie śp. Bogdana zapalono znicz pamięci oraz złożono wiązankę kwiatów. Uroczystego otwarcia memoriału dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk. Przybyli goście oraz zawodnicy głośnymi oklaskami uczcili pamięć śp. Bogdana. W turnieju wzięło udział 8 drużyn. Pierwsze dwie drużyny w grupach zagrały półfinały. W wyniku rywalizacji w meczu o 3 miejsce, PHU Sarzyna pokonała drużynę Leśnik Rudnik 2:1. W finale zwyciężyła drużyna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, pokonując Konzbud Stalowa Wola 2:0.

Wiceminister Sprawiedliwości dr. hab. Marcin Warchoł w słowach uznania dla zawodników za piękną grę, zwrócił uwagę na żywą w sercach uczestników turnieju pamięć o Bogdanie oraz jak ważne jest to, co po sobie zostawiamy. Następnie wspólnie z Burmistrzem Gminy i Miasta Nisko Waldemarem Ślusarczykiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Nisku Marcinem Folta oraz Dyrektor PSP Nr 1 w Nisku Beatą Żak wręczyli puchary i nagrody w postaci piłek siatkowych dla drużyn, medale oraz statuetki dla zawodników. Ponadto, zawodnicy otrzymali pamiątkowe monety z rąk Prezesa Koła Numizmatycznego w Nisku Pana Tadeusza Wojcieszyna.

Radny Powiatu Niżańskiego Andrzej Tofilski wyraził wdzięczność Wiceministrowi Sprawiedliwości dr. hab. Marcinowi Warchołowi za objęcie patronatem i obecność na szczególnym dla niego, bo rozgrywanym ku pamięci brata, turnieju. Podziękował współorganizatorom za ufundowanie nagród, zawodnikom oraz wszystkim przybyłym na IV Memoriał w Piłce Siatkowej Pamięci Bogdana Tofilskiego.

Kolejność drużyn:

  1. RDLP Lublin
  2. Konzbud Stalowa Wola
  3. PHU Sarzyna
  4. Leśnik Rudnik
  5. WP Transfer Stalowa Wola
  6. Wiklina Rudnik
  7. PHU Mazur Stalowa Wola
  8. Nadleśnictwo Kolbuszowa

Wyniki:

Najlepszy zawodnik turnieju – Dawid Sobaszek (RDLP Lublin)

Najlepszy blokujący  – Jakub Patkiewicz (Konzbud Stalowa Wola)

Najlepszy broniący – Rafał Potaczała (PHU Sarzyna)

Najlepszy atakujący – Kamil Zastawny (RDLP Lublin)

Najlepszy zagrywający – Przemysław Kubów (RDLP Lublin)

Najlepszy przyjmujący – Mikołaj Partyka (Leśnik Rudnik)

Memoriał, z inicjatywy radnego Powiatu Niżańskiego Andrzeja Tofilskiego, brata Śp. Bogdana, rozgrywany jest corocznie od 2017 r.

Śp. Bogdan Tofilski od 2010 r. do dnia swojej śmierci 27 lutego 2015 r. sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Nisku. W tym okresie pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, często inicjując działania będące odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców gminy potrzeby. W latach 2010-2014 był aktywnym członkiem Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Komunalnej. W 2014 r. jako członek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, występował na rzecz aktywności społecznej w sferze kultury. Będąc myśliwym upowszechniał tradycje łowieckie. Od 2008 r. był Prezesem Koła Łowieckiego Bażant w Nisku. Ponadto, od 2007 r., jako Wiceprezes Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, wspierał działania stowarzyszenia na rzecz pielęgnowania dóbr kultury, tradycji, promocji artystów i innych twórców oraz ludzi zasłużonych dla rozwoju regionu i kraju. Wszystkie funkcje sprawował do ostatnich chwil swojego życia. Cechował się przywiązaniem do wartości patriotycznych, niezwykłą pracowitością, życzliwością i otwartości na drugiego człowieka.

 ZDJĘCIA: KAMILA BRZEZIŃSKA WYDAWNICTWO SZTAFETA

Galeria zdjęć