wyklad5 chit 1Za nami kolejny wykład z cyklu „Wieki niezupełnie ciemne” pt. „Wokół ciała w średniowieczu”, który odbył się w piątek 14.01.2022 r. w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Tym razem w fascynującą podróż w czasie zabrali nas prelegenci: Marcin Folta i Tomasz Żbik.

Mówcy obalili mity na temat postrzegania spraw cielesnych przez ludzi epoki średniowiecza. W zajmujący sposób przybliżyli aspekty higieny w wiekach średnich, okraszając wypowiedzi barwnymi ciekawostkami. Słuchacze dowiedzieli się m.in. jakie choroby i epidemie nękały ludzi w tamtych czasach. Poznaliśmy średniowieczne kanony piękna, które jak się okazuje mają swoje odbicie także w dzisiejszych standardach urody. Ciekawostką było to jak ludzie w wiekach średnich wyobrażali sobie legendarne ludy zamieszkujące odległe krainy. Na koniec zebrani wysłuchali, nawiązującej do prezentowanego obrazu Petera Bruegla „Walka postu z karnawałem”, piosenki Jacka Kaczmarskiego. Zawiera ona słowa znakomicie oddające dylemat człowieka średniowiecznego: „Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!”

Na kolejne spotkanie z historią średniowiecza zapraszamy już 18.02.2022 r. Tym razem poznamy tajniki sztuki wojennej wieków średnich.

CHiT w Nisku

wyklad5 chit 2wyklad5 chit 3wyklad5 chit 4wyklad5 chit 5