wystawa foto mariana pelicaNiżańskie Centrum Kultury "Sokół" zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy fotografii Mariana Pelica, które odbędzie się 30.01.2022 r. (niedziela) o godz. 17:00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.

Marian Pelic - fotograf, długoletni pracownik Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku (od 1978 do 2021 roku).  Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, specjalność – metaloplastyka. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął pracę w Rejonowym Ośrodku Kultury w Nisku (później NCK „Sokół”).

W latach 80-tych był członkiem klubu fotograficznego „Fenix”, działającego przy zakładowym Domu Kultury Huty Stalowa Wola. W tym czasie współpracował z miesięcznikiem młodzieżowym TIM, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu oraz Krajową Agencją Wydawniczą – oddział Rzeszów. W 1989 roku otrzymał stypendium twórcze wojewody tarnobrzeskiego, w uznaniu dla dotychczasowego dorobku artystycznego. Jego prace prezentowane były na wystawach m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Kielcach, Ustrzykach Dolnych. Były także wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach. Przez lata dokumentował fotograficznie lokalne życie kulturalne i wydarzenia ważne dla niżańskiej społeczności. W 2016 roku został uhonorowany statuetką „Działacz Kultury” przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko.

Na wystawie w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji zaprezentujemy prace z całego dotychczasowego dorobku artysty. Znajdą się wśród nich portrety, fotografie reportażowe, krajobrazowe, przyrodnicze oraz wykonane w nietypowych technikach.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30.01. do 11.03.2022 r.