poland 891562 1920Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, które było jednym z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r.

Uroczystości odbędą się na Placu Wolności w Nisku 1 sierpnia o godzinie 17:00. Udział w obchodach wezmą burmistrz Gminy i Miasta Nisko, harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku, członkowie Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

Aby uczcić to wydarzenie, a także oddać hołd jego uczestnikom oraz poległym i pomordowanym mieszkańcom stolicy, także o godzinie 17:00 na terenie miasta Nisko uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944 r. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa, stoczona podczas II Wojny Światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.