dozynki powiatu nizanskiego 30Rolnicy z Powiatu Niżańskiego 21 sierpnia dziękowali za zebrane plony. Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbyły się  na stadionie MKS „Sokół” w Nisku.

Starodawna polska tradycja święta plonów wciąż jest w powiecie niżańskim pielęgnowana, dlatego po raz kolejny zorganizowane zostało najważniejsze święto rolników, będące ukoronowaniem ich ciężkiej pracy. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w intencji rolników wraz z poświęceniem wieńców dożynkowych i ceremonią chleba. Nabożeństwo odprawiono w sanktuarium św. Józefa w Nisku. Następnie korowód z grupami wieńcowymi ze wszystkich gmin powiatu niżańskiego przemaszerował na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pochód prowadziły mażoretki z Niżańskiego Centrum Kultury Sokół w Nisku oraz Orkiestra Dęta OSP z Zarzecza.

Dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji, w tym konkursy, stoiska promocyjne gmin Powiatu Niżańskiego, degustację potraw i wesołe miasteczko. W programie znalazły się między innymi muzyczne występy grup wokalnych i zespołów takich jak Jargocianie, Element, Jeżowianie, Kapela Ludowa z Harasiuk, Zespół Pieśni i Tańca Racławice. Na scenie swój kabaretowy program zaprezentował Marcin Daniec, a gwiazdą wieczoru był zespół „Tulia”.

Starostami tegorocznych dożynek byli Agnieszka Szkutnik oraz Piotr Cagara, którzy reprezentowali Gminę i Miasto Nisko. Gminę Nisko podczas święta plonów reprezentowały także Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw.

Na dożynkach powiatu niżańskiego w Nisku obecni byli m.in. Marcin Warchoł Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Rafał Weber Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Robert Bednarz Starosta Powiatu Niżańskiego, Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zbigniew Kotuła Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu niżańskiego, Radni Rady Miejskiej w Nisku, Radni Rady Powiatu Niżańskiego, mieszkańcy Niska i  regionu.  

Podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Niżańskiego wśród wielu atrakcji zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W rywalizacji udział wzięło aż 18 plecionek dożynkowych. Po podliczeniu głosów, okazało się, że najpiękniejszy wieniec wykonały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Golców w Gminie Jarocin (wieniec nr 3). Ponadto odbył się konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego.

Organizatorami imprezy byli Powiat Niżański, Gmina i Miasto Nisko oraz Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury.

Galeria zdjęć