przysiega 1Na Placu Wolności w Nisku, w niedzielę 28 sierpnia, miała miejsce uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka rotę przysięgi wypowiedziało 120 wojskowych.

Nowi żołnierze przysięgą zakończyli pierwszy etap szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, który rozpoczął się w maju. Od tego momentu tylko na Podkarpaciu zgłosiło się ponad 300, a w całej Polsce około 13 000 ochotników. Szkolenie obejmowało musztrę, regulaminy wojskowe oraz zasady posługiwania się bronią.

– Być zawodowym żołnierzem i służyć to forma aktywności zawodowej. Wszyscy przeszkoleni, nawet ci, którzy nie zdecydowali się na dalszą służbę, są przeszkoleni w posługiwaniu się bronią. Jesteście już zorganizowani, a to bardzo ważne, podobnie jak zmotywowanie do obrony ojczyzny. Zadaniem władz naszego kraju jest wzmocnienie Sił Zbrojnych, aby skutecznie odstraszać agresora. Wojsko Polskie musi być silne, liczebne i dobrze wyposażone – mówił do zgromadzonych na Placu Wolności Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej.

Żołnierze przysięgali na sztandar. Następnie wszyscy otrzymali błogosławieństwo od kapelana wojskowego.

W uroczystościach udział wzięli posłowie, oficerowie WP, przedstawiciele władz Województwa Podkarpackiego, Powiatu Niżańskiego, Gminy i Miasta Nisko, Stalowej Woli, a także mieszkańcy Niska i regionu.

Zdjęcia: Zdzisław Surowaniec

przysiega 2przysiega 3przysiega 4przysiega 5przysiega 6przysiega 7przysiega 8przysiega 9przysiega 10przysiega 11przysiega 12przysiega 13przysiega 14przysiega 15przysiega 16przysiega 17przysiega 18przysiega 19przysiega 20