Tak się już utarło, że największa aktywność kół terenowych Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przypada na drugie półrocze każdego roku. Przyczyna tego stanu rzeczy jest jedna: środki finansowe na działalność spływają z opóźnieniem. Tak było i tym razem. Niżańskie Centrum Rozwoju, które od lat opiekuje się seniorami, projekt "Aktywni +" złożyło w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej już w listopadzie 2022 roku, ale akceptacja projektu i środki na jego realizację dotarły dopiero w czerwcu 2023r.

Pierwszą imprezą dla seniorów z orzeczeniami o niepełnosprawności była 3 - dniowa wycieczka turystyczno - rehabilitacyjna, zorganizowana przez Oddział Rejonowy PZER i I w Rudniku oraz Starostwo Powiatowe w Nisku, a dofinansowana z funduszu PFRON  -u. W dniach 23 - 25 czerwca 2023r. grupa 50 osób z Niska, Rudnika i Ulanowa odwiedziła Wisłę, Żywiec, Koniaków i Pszczynę. Zwiedzano muzea, rezydencję magnacką w Pszczynie,zażywano kąpieli w basenach hotelu Gołębiewski, podziwiano misterne koronki w Koniakowie.

NCR zaprosiło seniorów  z czterech kół terenowych PZER i I:  z Niska, Rudnika, Krzeszowa i Ulanowa na wycieczkę do Solca Zdroju i Buska. Program imprezy w dniu 30 sierpnia 2023r. nie do końca udało się zrealizować, gdyż w przeddzień wyjazdu nad tamtym rejonem przeszła nawałnica, były pozrywane linie energetyczne, pozalewane drogi, ale seniorzy i tak byli zadowoleni, bo skorzystali z kąpieli w wodach termalnych.

Projekt "Aktywni +" przewiduje też zdrowotne spacery z kijkami. W Nisku dwie grupy po kilkanaście osób zaliczyły tę formę rekreacji w dniach 5 i 11 wrzesnia 2023r.

Kolejny wyjazd pod patronatem NCR - u odbył się w dniu 9.09. 2023r., a miejscem docelowym były Lasy Janowskie i okolice. Wędrówka partyzanckimi szlakami na Porytowym Wzgórzu oraz ciekawe opowieści przewodniczki Mirosławy Barylskiej skłoniły do zadumy i refleksji.

Następna piękna impreza - to dwudniowa wycieczka do Warszawy. W dniach 16 i 17 września 2023r. seniorzy z czterech kół terenowych PZER i I zwiedzili najpiękniejsze zakątki naszej stolicy: Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Wilanów - pałac króla Jana III Sobieskiego i królewskie ogrody, Park Łazienkowski oraz Świątynię Opatrzności Bożej. Dużo chodzenia, ale było warto i seniorzy dali radę!

I kolejna atrakcja dla seniorów: spotkanie integracyjne czterech kół terenowych. Tym razem ( poprzednie odbyło się w Ulanowie ) gospodarzem było koło niżańskie. Spotkanie odbyło się w dniu 21 .o9. 2023r. w leśnej altanie nad stawami na Warchołach. Nad płonącym ogniskiem piekły się kiełbaski i kaszanka, a muzyka podrywała do tańca. Były też  wspólne śpiewy, występ chóru "Echo" oraz kabaretowe monologi w wykonaniu Marii Bery. Pogoda dopisała więc grupa około 60 osób przez kilka godzin świetnie się bawiła. Bardzo też smakowały pyszne ciasta, upieczone przez niżańskie seniorki. Dziękujemy!

Tekst: LRem
Zdjęcia: Stanber

Galeria zdjęć