baranówKolejna wycieczka, zorganizowana przez NCR dla seniorów, przewidywała odwiedzenie trzech miejscowości: Kolbuszowej, Baranowa Sandomierskiego oraz Dzikowa (obecnie dzielnica Tarnobrzega). Tym razem z Niska pojechało 30 osób, bo autokar został zamówiony tylko dla emerytów z Krzeszowa i Niska (Rudnik z Ulanowem pojadą oddzielnie).

W Kolbuszowej znajduje się skansen z zabytkami architektury ludowej dwóch grup etnograficznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków. Dla jednych zwiedzających jest to świat zupełnie nieznany, dopiero odkrywany, dla większości jednak - to powrót do korzeni, bo wielu seniorów pochodzi ze wsi. Z ciekawością i nutką nostalgii oglądano wnętrza wiejskich chat i budynków gospodarskich, przypominano sobie nazwy dawnych sprzętów i narzędzi.

 

Zupełnie inny fragment historii kryje w sobie zamek w Baranowie Sandomierskim. Ta piękna posiadłość, zbudowana przez ród Leszczyńskich, jest perełką architektury renesansowej, nazywaną nawet "małym Wawelem". To tutaj nagrywane były niektóre sceny serialu "Czarne chmury". Dzisiaj obiekt podzielony jest na trzy części: turystyczną, hotelową i gastronomiczną. Z tej ostatniej nasza wycieczka skorzystała - zjedliśmy smaczny i obfity obiad.

Ostatnim obiektem tej ciekawej wycieczki była rezydencja rodu Tarnowskich - pałac w Dzikowie. Po latach zaniedbania (po wojnie w odebranym dawnym właścicielom pałacu mieściła się szkoła rolnicza) obecnie rezydencja jest obiektem muzealnym, systematycznie odnawianym i wzbogacającym swe zbiory. Niedawno miał tam miejsce zjazd rodziny Tarnowskich, którzy przekazali do muzeum niezwykle cenną kolekcję miniatur.

Wzbogaceni o kolejną cząstkę wiedzy historycznej seniorzy wczesnym popołudniem wrócili do Niska.

Tekst:L.Rem.

Zdjęcia:Stanber

Galeria zdjęć