okolice 1W piątek, 17 lutego 2023 r., odbył się kolejny wykład z cyklu Romantyzm, czyli inna nowoczesność. Tym razem pod hasłem „Na reliktach świata królewskich folwarków. Obraz Niska i okolic w początkach XIX wieku”. Spotkanie przygotowali i prowadzili panowie Konrad Krzyżak i Jacek Siembida.
 
Prelegenci rozpoczęli swój wykład od przedstawienia genezy wybuchu powstania styczniowego, po czym przeszli do omawiania lokalnych wątków oraz przedstawili sylwetki powstańców z terenu dzisiejszego powiatu niżańskiego. Podczas wykładu wspomniano także o powstańcu styczniowym, Janie Gisges-Gawrońskim, dziadku literata Jana Marii Gisgesa, który spoczywa na naszym racławickim cmentarzu.
 
okolice 2Ważną część wykładu stanowił opis dawnych folwarków królewskich, które wraz z panowaniem rządów austriackich stały się dobrami kameralnymi i były wystawiane na licytacje. Słuchacze dowiedzieli się ile w tamtych czasach były warte i kogo było stać na takie zakupy.
 
Przedstawiono słuchaczom kolejnych nabywców i właścicieli ziem dawnego klucza niżańskiego i zarzeckiego. Wykład był ciekawy i zgromadził w sali NCHiT niezwykle liczną publiczność.
 
Pewne wątki tego spotkania będą kontynuowane podczas kolejnych wykładów. Następny już w połowie marca. Spotkanie pod hasłem „Gdy rozum śpi” przygotowują dla nas Marcin Folta i Jacek Siembida.