herb_hecklingenMiasto Nisko w dniu 26.09.1994 r. uchwałą Rady Miejskiej nawiązało współpracę partnerską z niemieckim miastem Hecklingen.
Miasto Hecklingen należy do landu Saksonia - Anhalt, którego stolicą jest Magdeburg. Znajduje się w powiecie Aschersleben-Staßfurt.
Miasta sąsiadujące z Hecklingen to Neundorf (4.87 km), Neuplatendorf (4.87 km), Pansfelde (4.87 km), Staßurt (4.87 km).
W marcu 2004r. w wyniku reformy administracyjnej miasto Hecklingen połączyło się z sąsiednimi miejscowościami Groß Börnecke, Schneidlingen i Cochstet. Nowe miasto Hecklingen liczy obecnie 9317 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 109.08 km2. Orsteil Hecklingen zajmuje powierzchnię 2755 ha. Zamieszkuje go 4060 mieszkańców, w tym 2001 mężczyzn. Gęstość zaludnienia wynosi 147 mieszkańców na km2.

Siedziba władz miejskich mznajduje się w ratuszu przy ulicy:
Hermann-Danz-Straße 46
39444 Hecklingen
tel (03925) 92700
fax (03925) 927048; 927031
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oficjalna strona miasta: http://www.stadt-hecklingen.de/

Prawa miejskie Hecklingen otrzymało w 1928r. Wcześniej od czasów średniowiecza było wsią kościelną. Historia miasta obejmuje rozwój od średniowiecznej wioski do obecnego małego miasteczka z infrastrukturą przemysłową. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 944 roku pod nazwą Kakelingen. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela księcia z Plötzkau. Nazwa zmieniała się kilkakrotnie. Obecna nazwa pojawia się po raz pierwszy 18.04.1176r. w dokumentach arcybiskupa Wichmana z Magdeburga, które obecnie znajdują się w archiwum państwowym landu Saksonia-Anhalt.

Miasto Hecklingen jest bardzo atrakcyjnym miejscem, godnym odwiedzenia. Unikatowe zabytki oraz dobra baza noclegowa stwarza warunki do przyjazdu turystów. Najbardziej znanym zabytkiem jest kościół św. Jerzego i Pankracego, który jest znany poza granicami okręgu na całym przedgórzu Harzu. Znajduje się on na "Romantycznym Szlaku", który obejmuje miejsca zabytkowe, ciekawe historycznie i przyrodniczo od miasta Magdeburg po góry Harzu. Bazylika św. Jerzego i Pankracego jest 60 i ostatnią stacją tego szlaku. Została ona założona w 1050 r. jako część klasztoru benedyktynek. Klasztor został ufundowany przez księcia Bernarda I z Askanii. Obecny kształt kościoła pochodzi z lat 1150-1176.Kościół jest jednonawowy i zbudowany w kształcie krzyża. Szczególne wrażenie wywiera ołtarz z swoimi bogato zdobionymi ścianami. Godnymi zobaczenia jest 14 figurek aniołów. Od czasu Lutera jest siedzibą gminy protestanckiej. W Hecklingen istnieje drugi katolicki kościół zbudowany po II wojnie światowej przez Niemców repatriantów sudeckich.

Innym ciekawym miejscem do obejrzenia jest studnia "Gänsefurter Schloßbrunnen" założona w 1878r. przez Thilo z Trothy, później rozbudowana na wytwórnię wody mineralnej. Wytwórnia wód funkcjonuje do dzisiaj i jest własnością prywatną.

Inną osobliwością jest założona w 1856r. kolej konna.Wagony wypełnione węglem były ciągnione przez konie na odległość 8.5 km do cukrowni w Hecklingen i w sąsiadujących miejscowościach.

Miasto Hecklingen znane było z różnych imprez. W starym budynku obecnie zwanym "Złotą Gwiazdą" znajdowała się jedyna w dawnym mieście gospoda, w której odbywały się wszystkie imprezy.

Reprezentacyjnym zespołem Hecklingen jest chór męski założony w 1912r. Składa się on z 28 śpiewaków. Wykonuje on przedewszystkim stare niemieckie melodie ludowe. W repertuarze ma też inne rodzaje pięśni i kolęd,które wykonuje w czasie świąt, festynów, karanwału. Istnieje również chór żeński.

W mieście uprawia się takie dyscypliny sportu jak: piłka nożna, siatkówka, tenis, sguash, karate.

Wspólpraca między Niskiem a Hecklingen wyraża się w wymianie kulturalnej, młodzieżowej oraz samorządowej. Przedstawiciele obydwu miast systematycznie spotykają się wymieniając swoje doświadczenia i poglądy.