fot 125W niedzielę, 10 września na Placu Wolności w Nisku, odbył się Koncert Kapel i Zespołów Ludowych, wydarzenie cykliczne, które już od kilku lat nosi nazwę „Na straży tradycji”. Tradycja ta odnosi się do prezentowania i eksponowania twórczości muzycznej zespołów ludowych i ludowego muzykowania, jako tego elementu dziedzictwa kulturowego, który stanowi o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej.

Koncerty na scenie rozpoczęła nasza Niżańska Kapela Ludowa, która już od blisko 50 lat (okrągła 50 – ta rocznica działalności Kapeli przypada w 2024 r.) popularyzuje i kultywuje tradycje ludowe w regionie. Następnie zaprezentowały się Wesołe Kumosie z KGW w Jarocinie, Kapela „Jaśki” z Grębowa, Kapela Ludowa oraz Chór „Lasowianka” z MDK w Stalowej Woli oraz Kapela Ludowa z Futomy. Na zakończenie koncertu, z nieco innym repertuarem, inspirowanym muzyką karpacką, cygańską, bałkańską, a także klezmerską wystąpił Zespół Opa Cupa.

Nie tylko muzyka stanowiła atrakcję tego wydarzenia. Stoiska wystawiennicze pełne artystycznego rękodzieła i regionalnych przysmaków przyciągnęły miłośników tradycji i smaków. Impreza była okazją do odkrycia i celebrowania naszego dziedzictwa kulturowego. Koncert Kapel i Zespołów Ludowych „Na straży tradycji” udowodnił, że tradycje ludowe są nadal żywe i mają ogromne znaczenie dla społeczności lokalnych.

Impreza „Na straży tradycji”, jako element projektu „Nisko coraz wyżej – podniesienie potencjału ekonomiczno – gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście” realizowana jest w ramach Programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021.

Galeria zdjęć