FehérgyarmatOd dnia 5 września 2003r. Gmina Nisko utrzymuje współpracę partnerską ze społecznością lokalną miasta Fehérgyarmat na Węgrzech, na zasadach ustalonych przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko (uchwała Rady Miejskiej w Nisku Nr XI/128/03).

Zobacz oficjalną stronę miasta: http://www.fehergyarmat.hu/

Miasto położone we wschodnim zakątku Węgier (w linii prostej 15 km od Ukrainy, 16 km od Rumunii) zwanym Szatmári - Erdöhát, pomiedzy trzema rzekami: Számos, Cisa, Tur. Osadnictwo datowane jest na początek X wieku i jest ściśle związane z wędrówką ugrafińskiego plemiona Madziarów.

Pierwsza wzmianka pisana o Fehérgyarmat pochodzi z 1334 roku. Miasto wchodziło w skład dóbr rodziny Batorych, z których późniejszy król Polski - Stefan Batory ufundował dzwonnicę do istniejącego kościoła. Kościół ten wybudowany na przełomie XIV/XV wieku stanowi najstarszy zabytek miasta.

W historii najnowszej miasta szczególną datę stanowi rok 1970, gdy wielka powódź spowodowana wylaniem Cisy dokonała znacznych zniszczeń Fehérgyarmat. Odbudowa po powodzi zakończyła się w 1979 roku i zbiegła się z nadaniem praw miejskich.

Obecnie Fehérgyarmat liczy niespełna 10 tys. mieszkańców. Miasto pełni rolę stolicy powiaty. Na czele miasta stoi Rada Miejska i Burmistrz - dr Attila Tilki. Funkcjonuje 1 przedszkole, 2 szkoły podstawowe, 3 szkoły średnie, telewizja miejska. W mieście znajduje się niewielkie kąpielisko - 4 baseny, w tym jeden z leczniczymi wodami termalnymi.

W Fehérgyarmat funkcjonuje 13 zakładów produkcyjnych zatrudniających w sumie ok. 1.800 osób. Do najważniejszych należą: zakłady "FIPKERSZ" produkujace m.in. części do Opla, przetwórnia owocowo-warzywna "PAPP-KER", zakłady odzieżowe "Számosmenti", zakład ceramiki budowlanej, wytwórnia hydroforów.

W 1996r. miasto nawiązało stosunki partnerskie z miastem Skydra (Grecja), a w 2003r. z Niskiem.