sad etap pierwszy 32Uroczyste zakończenie pierwszego etapu budowy nowej siedziby Sądu i Prokuratury Rejonowej w Nisku miało miejsce w piątek, 6 października. Cała inwestycja ma być gotowa już w przyszłym roku.

W uroczystości na terenie budowy siedziby Sądu i Prokuratury Rejonowej w Nisku udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu, wymiaru sprawiedliwości oraz władz samorządowych.

Budowa obiektu zainicjowana została kilka lat temu przez Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła, przy wsparciu ówczesnego burmistrza Gminy i Miasta Nisko Juliana Ozimka. Budynek zaprojektowany został przez Pracownię Projektową F11 z Krakowa. Generalnym Wykonawcą inwestycji jest firma ERS BUD Sp. z o.o. z Warszawy.

Budowa obiektu jest realizowana przy ul. Jana Marii Gisgesa 1 w Nisku, w miejscu dawnego przedszkola. Działka, na której wznoszone są mury obiektu ma powierzchnię 0,66 ha i została kilka lat temu przekazana na rzecz Sądu przez Gminę Nisko.

W piątek 6 października na placu budowy miał miejsce finał pierwszego etapu inwestycji tzw. stanu surowego.

– Ten sąd był bardzo Nisku potrzebny. Jako lokalna społeczność jesteśmy niezmiernie wdzięczni tym, którzy podejmowali decyzje na ten temat. Można by zapytać, po co sąd w małym miasteczku? Po to, aby godnie wymierzać sprawiedliwość – mówił Krzysztof Dembowski Prezes Sądu Rejonowego w Nisku.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Wiceminister Sprawiedliwości – dr hab. Marcin Warchoł, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego  – Ewa Draus, Wicewojewoda Podkarpacki – Radosław Wiatr, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko – Waldemar Ślusarczyk, Prezes Sądu Rejonowego w Nisku – Krzysztof Dembowski, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie – Piotr Słaby, Dyrektor Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu – Marta Ziarek, Prokurator Okręgowy w Tarnobrzegu – Janusz Woźnik, Starosta Niżański – Robert Bednarz, Komendant Powiatowy Policji w Nisku – nadinspektor Dariusz Szybiak.

Zebrani w murach nowego sądu goście uczestniczyli w symbolicznym zawieszeniu tzw. wiechy, która od wieków symbolizuje zakończenie ważnych etapów budowy.

– Składam dzisiaj wyrazy uznania dla wszystkich osób zaangażowanych w powstawanie tego obiektu. Nowy sąd będzie domem podkarpackiego wymiaru sprawiedliwości. To perełka architektoniczna. Bez dwóch zdań będzie to najnowocześniejszy sąd w Polsce. Wyjątkowa klasa, jakość, design, to już widać. I dziś, w tym momencie kiedy zamykamy pierwszy etap budowy sądu i rozpoczynamy prace wykończeniowe, możemy z dumą powiedzieć, witamy w domu – mówił Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.

Wspólna siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku ma 3700 m². W budynku planowane są także pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Oddziale Informatycznym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto w budynku planuje się ulokowanie pomieszczeń archiwum Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która boryka się z niedoborem powierzchni archiwalnej.

–  Budowa sądu stała się rzeczywistością. To jest dzieło, które dotykamy i widzimy, że ono ma już namacalny koniec – akcentował Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Wartość budowy nowego obiektu to około 56 mln zł. Zakończenie budowy zaplanowane zostało na 28 maja 2024 roku.

Galeria zdjęć